Při degustaci pivních speciálů na silvestra 2017 jsme s Petrou a Petrem dostali alkoholické vnuknutí, že se musíme přihlásit na námi vysněný UTMB. Vzhledem k našim aktuálně nevalným fyzičkám jsme zvolili variantu OCC, na kterou je potřeba získat čtyři kvalifikační ITRA body ve dvou certifikovaných závodech. Jelikož v Česku na rok 2018 nebyly vypsány žádné závody, které by vyhovovaly našim parametrům (na P100 ani na B7 jsme si netroufli), volba padla na dva dvoubodové závody nejblíže k Česku – rakouský Pitztal a švýcarský Les Diablerets

Nástup na ferratu u Traunsee

Protože je Pitztal už trošku z ruky, rozhodli jsme se tento závod spojit s týdenní dovolenou v Alpách. Po dvou dnech na ferratách v okolí Traunsee a Gossau, jsme se vydali k Zell am See, odkud jsme vyjeli na jednodenní výběh/pochoďák (nechtěli jsme se zrušit před samotným závodem) v Saalbachu.

Výstup na Traunstein

Tip na Saalbach jsme našli v časopisu Lidé a hory, kde byla popsána skyruningová trasa po neuvěřitelně zeleném hřebeni kopírující trasu místního závodu. Možná to bylo tím, že jsme vyrazili v pracovní den, nicméně na celém hřebeni jsme potkali dohromady tak deset lidí. Díky absenci horských chat v okolí se po cestě nedalo koupit žádné pivo ani jídlo, nicméně jedna plechová nábojnice v každém z našich batůžku nás udržela při životě.

Nekonečné plně nad Saalbachem

Mimochodem pokud byste byli ubytování přímo v Saalbachu, dostanete „Joker card“, díky které máte denně jednu lanovku ve středisku zdarma, což se celkem vyplatí a nemusíte se tak dřít při výstupu na hřeben.

Hřeben nad Saalbachem

Link na stravu: https://www.strava.com/activities/1759971046

Další den nám při cestě na Grossglockner vypověděl službu filtr pevných částic v našem autě, takže jsme volali nejzkušenějšímu členovi Pivo a Myslivec, mému tátovi, aby nás zachránil. Jakožto učitel mající toho času prázdniny a běžecký srdcař vyslyšel naší výzvu a přijel pro nás. Měl však jednu podmínku, a to že mu seženeme startovné na vyprodanou 17km trasu. Po celodenní komunikaci organizátory zlomil až mail s popisem naší zoufalé situace s rozbitým autem a s milionem poklon rakouské přírodě. Účast našeho týmu se na tomto závodu tedy zvedla na 4, což už je celkem slušný.

Ubytko jsme měli zajištěné ve vesnici Neidhertai (cca 1,5 hodinu od startu závodu), kde byl super vodopád s relativně lehkou ferratu , na kterou jsme však nestihli zajít. Co ale víc, ve vesničce se nachází mikropivovar, kde vám pivo nalije sympatický starší týpek z Česka. Velice příjemná záležitost.

Jelikož jsme nikdo z nás nikdy neběželi více jak maraton, účastnili jsme se závodu na „pouze“ 27km.

Skupinovka před startem

Po svižném startu a kilometrové rovince následoval první stoupák, který vedl úzkou cestou, která byla místy ucpaná běžci, kteří přepálili začátek. Následovala první občerstvovačka (pivo nebylo) a okruh kolem jezera. Po dalším stoupání na mě přišel akutní záchvat práchnivosti, který jsem už do konce závodu nedokázal rozdýchat. Dobrých 15 kilometrů pro mě bylo docela utrpení, nicméně výhledy na technických částech trati (našlo se tam i pár řetězových úseků) na to plně vynahrazovaly. Krávy, skály, jezera, koně, ledovce… Prostě Alpy jak mají být.

Slunce pralo jak šílený

V cíli nás vyhlížel táta, který už měl svůj závod taky doběhnutý. Na posledních metrech nás občerstvil načepovaným místním pivem (jestli se tomu tak dalo říci), které zahnalo křeče v nohách a vyhnalo trudy z našich myslí.

Zasloužená odměna v cíli

Link na Stravu: https://www.strava.com/activities/1759969131

Když jsme večer oslavovali zisk dvou kvalifikačních bodů na UTMB, tak jsme s velkým množstvím nadávek zjistili, že se změnila kvalifikační pravidla a že na OCC závod je potřeba šesti bodů ze dvou závodů, takže pro příští rok máme smůlu. Ale co, Pitztal Glacier Trail stál za to. Příští rok pojedeme určitě znovu (tentokrát kategorii P45), tak krásnou trať jsme totiž ještě nikdy neviděli. 

A příště po ledovci!

Celkové parametry:

  • Trasa P26 : 29km/1400m+
  • Trasa P15: 18km/800m+